Architecture | | | |
Gold | Joshua Ogogo | Queens, NY | Brooklyn Branch |
Silver | Kalin Reed | Oswego, IL | Dupage County Branch |
Bronze | Terrell Gaston | Kalamazoo , MI | Metropolitan Kalamazoo Branch |
Biology/Microbiology | | | |
Gold | Alston Clark | Silver Spring, MD | Washington DC Branch |
Silver | Clara Merino | Queens, NY | Brooklyn Branch |
Bronze | Alexys Riddick | Williamsburg, VA | York-James City-Williamsburg Branch |
Chemistry/Biochemistry | | | |
Gold | Ryan Fraser | Far Rockaway, NY | Brooklyn Branch |
Silver | Vanessa Kizza-George | Gainesville, FL | Marion County Youth Council |
Bronze | Stephanie Butts | Greensboro, NC | Greensboro Branch |
Computer Science | | | |
Gold | Justin Thompson | Houston, TX | Houston Branch |
Silver | Rachel Washington | Rio Rancho, NM | Albuquerque Branch |
Bronze | Kayla Clark | Homestead, FL | Miami Dade Branch |
Dance | | | |
Gold | Tevin Johnson | Syracuse, NY | Syracuse/Onondaga Branch |
Silver | Brooke Bass | Houston, TX | Houston Branch |
Bronze | Phillip Williams | Cleveland, OH | Cleveland NAACP Youth Council |
Dramatics | | | |
Gold | Camron Jones | Oakland California | Oakland Branch |
Silver | Norberto Troncoso | Bronx, NY | Williamsbridge Branch |
Bronze | Mahalia Agyepong | Stafford, TX | Houston Branch |
Drawing | | | |
Gold | Jessica Tolbert | Chattanooga, TN | Chattanooga-Hamilton County Branch |
Silver | Elissa Wentt | Virginia Beach, VA | Virginia Beach Branch |
Bronze | Barry Duperon | Atlanta, GA | Fayette County Youth Council |
Earth and Space Sciences | | | |
Gold | Edward Aryee | Ossining, NY | Westchester Region ACT-SO Coalition |
Silver | Shari Rohret | San Antonio, TX | San Antonio Branch |
Bronze | Samuel Sentongo | Westchester, IL | Dupage County Branch |
Engineering | | | |
Gold | Floyd Harmon, Jr. | Racine, WI | Racine Branch |
Silver | Adrian Niles | Brockton, MA | Boston Branch |
Bronze | Shomari Sparkes | Lehigh Acres, FL | Lee County Branch |
Entrepreneurship | | | |
Gold | Justin Payton | Bolingbrook, IL | Dupage County Branch |
Silver | Anescia Loi | Grayson, GA | Gwinnett Youth Council |
Bronze | Attiyah Jenkins | Silver Spring, MD | Washington DC Branch |
Filmmaking | | | |
Gold | Giselle Johnson | Missouri City, TX | Houston Branch |
Silver | Xavier Allison | Hawthorne, CA | Los Angeles Branch |
Bronze | Nia Smith | Oak Park, IL | Chicago Westside Branch |
Mathematics | | | |
Gold | Cesa Salaam | Washington, DC | Washington DC Branch |
Silver | Dondei Dean | Carson, CA | Altadena Branch |
Bronze | Naomi Berhane | Altadena , CA | Pasedena Branch |
Medicine and Health | | | |
Gold | Alicia Smith | Fort Worth, TX | Fort Worth/Tarrant County Branch |
Silver | Gladys Obaji | Queens, NY | Williamsbridge Branch |
Bronze | Al-Nisa Murray | Newark, NJ | Newark Branch |
Music Composition | | | |
Gold | Tavis Reed | Oswego, IL | Dupage County Branch |
Silver | Aaron Shaw | Los Angeles, CA | Beverly Hills/Hollywood Branch |
Bronze | Dylan Barnes | Lakewood, CA | Long Beach Branch |
Music: Inst./Classical | | | |
Gold | John Uzodinma II | Madison, MS | Jackson City Branch |
Silver | Victor Ekpo | Los Angeles, CA | Beverly Hills/Hollywood Branch |
Bronze | Alexandra Levatter | North Hollywood, CA | Altadena Branch |
Music: Inst./Contemp. | | | |
Gold | Julius Rodriguez | White Plains, NY | Westchester Region ACT-SO Coalition |
Silver | Jamael Dean | Redondo Beach, CA | Altadena Branch |
Bronze | Billy Thomas | Laurinburg, NC | Scotland County Youth Council |
Music: Vocal/Classical | | | |
Gold | Krystal Jackson | Jackson, MS | Jackson City Branch |
Silver | Diamond Tyler | Orangeburg, SC | Orangeburg Branch |
Bronze | Anthony Miller | Milwaukee, WI | Milwaukee Branch |
Music: Vocal/Contemp. | | | |
Gold | Darynn Dean | Baldwin Hills, CA | Beverly Hills/Hollywood Branch |
Silver | Montria Walker | Ellicott City, MD | Howard County Branch |
Bronze | Gabrielle Jackson | Albuquerque, NM | Albuquerque Branch |
Oratory | | | |
Gold | Durmerrick Ross | Fort Worth, TX | Fort Worth/Tarrant County Branch |
Silver | Madrid Smith | Irvington, NJ | Newark Branch |
Bronze | Raven Sansbury | Navarre, FL | Okaloosa County Branch |
Original Essay | | | |
Gold | Afaq Mahmoud | Philadelphia, PA | Philadelphia Branch |
Silver | Simone Johnson | Bronx, NY | Williamsbridge Branch |
Bronze | Aaron Savage | Woolwich, NJ | Gloucester County Branch |
Painting | | | |
Gold | Randi Wilson | Round Lake Beach, IL | Lake County Branch |
Silver | Barry Duperon | Atlanta, GA | Fayette County Youth Council |
Bronze | Naah Gordon | Orlando, FL | Orange County Branch |
Photography | | | |
Gold | Kylia Jackson | Owings Mills, MD | Baltimore County Branch |
Silver | Lillian Paris | Monrovia , CA | Pasedena Branch |
Bronze | Kelli McKinney | Fairburn, GA | Fayette County Youth Council |
Physics | | | |
Gold | Tyrek Brown | Saginaw, MI | Saginaw Branch |
Silver | Christian Jordan | Raytown, MO | Kansas City Youth Council |
Bronze | Abdul-Aziz Muhammad | Stafford, TX | Houston Branch |
Playwriting | | | |
Gold | Jordan Cooper | Hurst, TX | Fort Worth/Tarrant County Branch |
Silver | Keeland Bowers | Los Angeles, CA | Beverly Hills/Hollywood Branch |
Bronze | Afaq Mahmoud | Philadelphia, PA | Philadelphia Branch |
Poetry | | | |
Gold | Marielle Dickens | Chicago, IL | Chicago Southside Branch |
Silver | Alisha Perkins | Naples, FL | Collier County Branch |
Bronze | Collette Harmon | Champaign, IL | Champaign Branch |
Sculpture | | | |
Gold | Barry Duperon | Atlanta, GA | Fayette County Youth Council |
Silver | Nkosi Barber | Chicago, IL | Chicago Southside Branch |
Bronze | Jasmine Miller | Jackson, MS | Jackson City Branch |