2012 ACT-SO Medalists

Architecture
Gold Lian Plass Miami, FL Miami-Dade Youth Council
Silver Jacqueline Barnes Montclair, NJ Montclair Branch
Bronze James Jackson Miami, FL Miami Dade Branch
Biology
Gold Alston Clark Silver Spring, MD Washington DC Branch
Silver Courtney Amegashie Bolingbrook, IL Dupage County Branch
Bronze Sih Oka-Zeh Baltimore, MD Baltimore City Branch
Chemistry/Biochemistry
Gold Aneisa Khan Bronx, NY Mid-Manhattan Branch
Silver Jacquline Thompson Converse, TX San Antonio Branch
Bronze Jalia Dash Brooklyn, NY Brooklyn Branch
Computer Science
Gold Daniel Washington Rio Rancho, NM Albequerque Branch
Silver Eliza Straughter Dayton, OH San Antonio Branch
Bronze Michael Adeyosose Snellville, GA Gwinnett Youth Council
Dance
Gold Curtis Holland Miami, FL Miami Dade Branch
Silver Damon Gillespie Chattanooga, TN Chattanooga-Hamilton County Branch
Bronze Morgan Howell Ocoee, FL Orange County Branch
Dramatics
Gold Robert Jackson Houston, TX Houston Branch
Silver Caelyn Sommerville Gaithersburg, MD Montgomery County Branch
Bronze Joy Akinfenwa Bronx, NY Mid-Manhattan Branch
Drawing
Gold Naah Gordon Orlando, FL Orange County Branch
Silver Trevon Wright Capitol Heights, MD Washington DC Branch
Bronze Emily Crespo Pflugerville, TX Austin Branch
Earth and Space Sciences
Gold Andrea Pugh Saginaw, MI Saginaw Branch
Silver John Boykin III Brunswick, OH Cleveland NAACP Youth Council
Bronze Shari Rohret San Antonio, TX San Antonio Branch
Engineering
Gold Daniel Washington Rio Rancho, NM Albuquerque Branch
Silver Olivia Richardson Wyoming, OH Cincinatti Branch
Bronze Takeisha Hankins Dayton, OH Dayton Branch
Entreprenuership
Gold Adele Taylor Williamstown, NJ Gloucester County Branch
Silver Laura Gyampoh Houston, TX Houston Branch
Bronze Brianna Smith Lusby, MD Baltimore City Branch
Entreprenuership/Culinary
Gold Karina Yepez Sun Valley, CA
Silver Jemarcus Lovings Spring, TX
Bronze Jessica Henderson Baltimore, MD
Filmmaking
Gold Theron Smith Fort Worth, TX Fort Worth/Tarrant County Branch
Bronze Kimberly Johnson Missouri City, TX Houston Branch
Mathematics
Silver Lauren Ingram Saginaw, MI Saginaw Branch
Bronze Troi Pitt Bethlehem, PA Bethlehem
Medicine and Health
Gold Emtithal Mahmoud Philadelphia, PA Philadelphia Branch
Silver Sophia Powell Hempstead, NY Lakeview Branch
Music Composition
Gold Ceon Rumphs Garland, TX Garland Branch
Silver Andrew Fridge Chicago, IL Dupage County Branch
Bronze Arnetta Johnson Camden, NJ Camden County Branch
Music: Inst./Classical
Gold Annelle Gregory Escondido, CA San Diego Branch
Silver Jay Newsome II Fayetville, GA Fayette County Youth Council
Bronze Jordan Drake Saginaw, MI Saginaw Branch
Music: Inst./Contemp.
Gold Keeland Bowers Los Angeles, CA Beverly Hills/Hollywood Branch
Silver Arnetta Johnson Camden, NJ Camden County Branch
Bronze Andrew Fridge Chicago, IL Dupage County Branch
Music: Vocal/Contemp.
Gold Jermaine Woodard, Jr. Portsmouth, VA Portsmouth Branch
Silver Shenika John Jordan St. Albans, NY Mid-Manhattan Branch
Bronze Denise Ward Missouri City, TX Houston Branch
Oratory
Gold Kierra McCall West Orange, NJ Newark Branch
Silver Brianna Williams Princeton, Nj New Brunswick Branch
Bronze Krystal McLeod Bay Shore, NY Islip Town Branch
Original Essay
Gold Janelle Wellons Logan Twp, NJ Gloucester County Branch
Silver Dominique Rogers Duarte, CA Pasedena Branch
Bronze Carley Williams Bloomington, IL Bloomington-Normal Branch
Painting
Gold Kevin Cobb Nottingham, MD Baltimore County Branch
Silver Barry Duperon Atlanta, GA Atlanta Branch
Bronze Kai Young Columbia, MD Howard County Branch
Photography
Gold Kylia Jackson Owings Mills, MD Baltimore County Branch
Silver Simone Miles Acceokeek, MD Washington DC Branch
Bronze Xavier Ryan Palm Coast, FL Flagler County
Physics
Gold Abdul Aziz Muhammad Stafford, TX Houston Branch
Silver Crystal Burgess New York City, NY Brooklyn Branch
Bronze Jasmine Vaughan Cleveland, OH Cleveland NAACP Youth Council
Playwriting
Gold Afaq Mahmoud Philadelphia, PA Philadelphia Branch
Silver Simone Johnson Bronx, NY Williamsbridge Branch
Bronze Jenifer Coates Boyds, MD Montgomery County Branch
Poetry
Gold Ayanna Besson Rockville Center, NY Lakeview Branch
Silver Nayram Gasu Brentwood, NY Islip Town Branch
Bronze Sharon Johnson Newark, NJ Newark Branch
Sculpture
Gold Dylan Guest Baltimore, MD Baltimore County Branch
Silver Layla Jones Houston, TX Houston Branch
Bronze Marquis Rivers Albuquerque, NM Albuquerque Branch